Styl Ludwika XV skrót:

Do dziś pozostaje jednym z najlepiej rozpoznawalnych w sztuce użytkowej, architekturze i sztukach pięknych. Nazywany również francuskim rokoko, ma obecnie licznych wielbicieli, którzy cenią wdzięk, jakim charakteryzują się meble w stylu Ludwik XV.

Dzieła rąk rzemieślników i artystów o falistych liniach, z efektownymi intarsjami i zgrabnymi nóżkami dodającymi ich lekkości towarzysza nam do dzisiaj i są podstawa wielu współczesnych aranżacji.Styl Ludwika XV lub Ludwika Quinze w szczegółach:to styl architektury i sztuki dekoracyjnej, który pojawił się za panowania Ludwika XV we Francji.  Od 1710 do 1730 roku, znany jako „regencja”, był w dużej mierze kontynuacją stylu swojego pradziadka i poprzednika, Ludwika XIV we Francji .  Od około 1730 do 1750 roku stał się bardziej oryginalny, dekoracyjny i żywiołowy, w tzw. stylu rocaille, pod wpływem kochanki króla, Madame de Pompadour.  To zapoczątkowało europejski ruch rokoko.  Od 1750 do śmierci króla w 1774 stał się bardziej trzeźwy, uporządkowany i zaczął wykazywać wpływy neoklasyczne.

Styl Ludwika XV rozwinął się głównie w drugiej ćwierci XVIII wieku (1723-1750).  Został już ogłoszony w stylu regencyjnym i rozszerzony na kolejne okresy, zwłaszcza na prowincje.  Jest bardzo blisko długiego panowania monarchy: 1715-1774.  Bardzo odważny jak na swoje czasy, przeżył odrodzenie sukcesu w meblach produkowanych pod koniec XIX wieku.

Rozwiniecie stylu Ludwika XV stopniowo ustępuje sztywnej wielkości stylu Ludwika XVI w następnym okresie, kiedy mówimy o stylu przejściowym.

Styl Ludwika XV to styl, który można określić mianem dionizyjskiego:

W odpowiedzi na styl Ludwika XIV, w którym meble musiały emanować siłą i nakładać szacunek na punkt krytyczny, charakteryzują się lekkością: meble Ludwika XV są urocze, eleganckie, lekkie i oferują więcej relaksu i rozproszenia niż powagi.

Jak widać po obfitości krzywizn i wzorów, takich jak muszle, listowie czy girlandy, ten styl czerpie inspiracje z natury.Reasumując:Jest to styl, który charakteryzuje się poszukiwaniem intymności i wygody.  Pokoje są mniejsze i cieplejsze, sufity są niższe, drewniane podłogi pomalowane są na delikatne kolory (pastelowe, różowe, kremowe).Cechy charakterystyczne

Między innymi noga jest wygięta (mówi się że to „noga Ludwika XV”), co jest ewolucją nóg w postaci nóg zwierzęcych, ale tutaj są to nogi konwalii, a nie lwa, które postrzegane są jako wzorcowe.

Po raz pierwszy od średniowiecza powraca asymetria.  Małe komody, często asymetryczne, zawsze są jednak wyważone.  Nie będąc w stanie powiedzieć dlaczego na pierwszy rzut oka, sprawia wrażenie eleganckiej i psotnej fantazji.