Styl Ludwika XVI skrót:

Meble charakteryzujące epokę powstawały u schyłku XVIII stulecia. 

 

Styl Ludwik XVI kształtował się w latach od 1765 do 1790. W latach 1789–1799 miała miejsce Rewolucja francuska. Nic też dziwnego, że wiatr historii zmiótł z powierzchni ziemi wiele przepięknych dzieł sztuki meblarskiej i dekoracyjnej.

Meble w stylu Ludwika XVI odwoływały się w swej stylistyce do antycznej harmonii. Były uosobieniem ładu i porządku. Ich kształty odznaczały się prostotą, aczkolwiek nie zrezygnowano z bogatego zdobienia. Motywami były liście akantu, girlandy, rozety, szerokie żłobkowania nóg mebli, meandry, festony, łapy i głowy lwów.Styl mebli Ludwika XVI w szczegółach:Jest neoklasycystycznym rozwinięciem poprzedniej epoki. Charakteryzuje go powrót do antycznych wzorów starożytnych Rzymian i Greków i został zaprojektowany z myślą o nowych apartamentach królowej Marii Antoniny. Zawiera również elementy sztuki egipskiej. Ponadto projekty w tym stylu tworzone mają wyraźnie zaznaczone kobiece wpływy.

Neoklasycyzm zawarty w tym stylu charakteryzuje się wykorzystaniem figur geometrycznych.  W przeciwieństwie do stylu rokoko i baroku jest bardziej ograniczony. Skupia się również na liniach prostych. Na przykład w XVIII wieku wielu francuskich mistrzów inspirowało się sztuką klasyczną.

Ten Styl narodził się w reakcji na styl rokoko.  Jednak nadal pozostawał pod silnym wpływem dzieł grecko-rzymskich.  Maria Antonina jest uznawana za twórcę stylu neoklasycystycznego w projektowaniu mebli.  Była odpowiedzialna za dekorację Wersalu.

Jeśli chodzi o meble - meble Ludwika XVI odznaczają się wielką elegancją. Ten styl jest nie tylko piękny, ale także ekscytujący, zwłaszcza w kontekście historycznym. Za panowania Ludwika XVI luksusowe meble francuskie osiągnęły szczyt elegancji.

Życie Ludwika XVI było tragiczne, gdyż po krótkim panowaniu został zgilotynowany.  Po obaleniu monarchii zapomniano o meblach w stylu Ludwika XVI.  Jednak epoka ta jest często określana jako złoty wiek meblarstwa.  Wielu z największych dekoratorów lat 20 i 30 inspirowało się tym stylem.

Meble Ludwika XVI składają się z kompozycji naturalnych słojów drewna i lakieru.  W pokojach dominują proste linie i geometryczne wzory.  Projekty często opierają się na motywach sztuki klasycznej.

Elegancja mebli Ludwika XVI znajduje również odzwierciedlenie w zastosowaniu pozłacanego brązu.  André-Charles Boulle był jednym z najsłynniejszych meblarzy XVIII wieku.  Jako pierwszy stworzył płaski stół.

Gabinety Ludwika XVI wykonane przez Charlesa Cressent i Jeana Henri Riesener, preferowały egzotyczne materiały. Rzemieślnicy i artysci zarazem inspirowali się również geometrycznymi wzorami. Ich prace były popularna wśród arystokracji.

Stół Commodus to rodzaj komody.  W przeciwieństwie do zwykłych komód, stół Commode ma wysokie szuflady.  Składa się z dwóch części, w tym biurka i szafki, która służy do ustawiania i przechowywania.Jedną z najlepszych funkcjonalności w meblach Ludwika XVI jest ich wszechstronność.Możesz dosłownie umieścić je w dowolnym miejscu i aranżacji a będzie to bardzo dobrze wyglądać.  Niezależnie od tego, czy szukasz nowych mebli, czy przestawiasz stare, istnieje duże prawdopodobieństwo, że znajdziesz coś, co będzie pasować do Twojego gustu.